Zubný povlak je bakteriálny film lokalizovaný v ústnej dutine. Produkty baktérií pôsobia na sklovinu zubov, ktorú môžu oslabiť a následne vytvoriť zubný kaz. Zmineralizovanie plaku trvá približne 3 týždne a jeho výsledkom je zubný kameň. Povlak aj zubný kameň pôsobia taktiež na ďasná, ktoré reagujú zápalom charakterizovaný opuchom a krvácaním. Zápal ďasien môže prerásť k zápalu závesného aparátu, parodontitítde, a tým až k strate zubu.

 

Odstránenie zubného povlaku

 

Zubný povlak

Baktérie spôsobujúce zápal ďasien sa množia v zubnom povlaku, z ktorého sa stáva zubný kameň.

Práve preto je potrebné zubný povlak pravidelne mechanicky odstraňovať. Je potrebné brať dôležitosť odstraňovania zubného povlaku na vedomie a dbať dodržiavanie základov ústnej hygieny. Vhodné je používanie zubnej nite na čistenie medzizubných priestorov či vhodnej zubnej pasty Crest Pro-Health s aktívnymi látkami, ktoré pôsobia proti usadzovaniu povlaku na sklovine zubov. Navyše všetky Crest Pro-Health zubné pasty neobsahujú triclosan! Po mechanickom očistení sa odporúča výplach ústnej dutiny pomocou niektorej z ústnych vôd Crest s antibakteriálnym účinkom a bez obsahu alkoholu!

Zubný povlak a zápal ďasien

 

Zmineralizovaný zubný kameň vám odstráni zubný lekár alebo dentálny hygienik. Zápal ďasien je niekedy skrytý a odhalíte ho až keď si stav ďasien poriadne otestujete medzizubnou kefkou. Ale ak ďasná bežne krvácajú aj po vyčistení zubov, je to už pokročilejšie štádium zápalu ďasien a treba to čím skôr začať riešiť. Objednajte sa k dentálnemu hygienikovi, ktorý vám s týmto problémom pomôže. Naučí vás správnu techniku čistenia zubov, naučí vás používať medzizubnú kefku a zubnú niť. Pravidelným používaním zubnej nite a medzizubnej kefky posilníte ďasná, budete priebežne odstraňovať zubný povlak z medzizubných priestorov, kde sa usádza a kde sa množia baktérie. A týmto postupom sa zápalu ďasien postupne zbavíte. Je to zjednodušene povedané, závisí to ale samozrejme aj od štádia zápalu a všeobecne od stavu vášho chrupu. Pri umývaní zubov sa nebojte zájsť kefkou aj na ďasná. Masáž im prospeje a zubný povlak sa zdržiava hlavne pod ďasnami na kraji viditeľnej plochy zubov. Používajte však len kefky s laserovo zabrúsenými štetinkami a teda nie kadejaké umelé marketingové kefky zo supermarketov. Výborné sú aj kvalitné elektrické sonické kefky, ktoré však treba vedieť správne používať.

Zápal ďasien je problém, ktorý musíte riešiť hneď ako ho objavíte. Nezanedbávajte starostlivosť o ďasná a medzizubné priestory.