Krvácanie ďasien – gingivitída, resp. zápal ďasien, je jedným z najčastejších ochorení ústnej dutiny.

Príčiny môžu byť vírusového alebo hormonálneho charakteru, no najčastejšou príčinou je usadený zubný povlak. Baktérie zubného povlaku sa ukladajú nielen na zuby, ale aj na ortodontické aparáty, korunky či plomby a svojimi produktmi dráždia ďasno, ktoré reaguje zápalom. Zapálené ďasná sú charakteristické opuchom a sčervenaním. Dlhotrvajúca gingivitída môže viesť až k parodontitíde, zápalu závesného aparátu zubu, ktorý je lokalizovaný medzi ďasnom a zubom.

 

Krvácanie ďasien = zápal ďasien

 

Krvácanie ďasien

Vznik zápalu ďasien

Gingivitídu je možné úplne odstrániť a vyliečiť. Čo robiť aby ďasná nekrvácali? Najdôležitejšie je odstrániť činitele, ktoré zápal vyvolávajú, predovšetkým zubný kameň a zubný povlak. Najvhodnejšia je návšteva zubného lekára alebo dentálneho hygienika, ktorý zuby profesionálne vyčistí a odstráni prípadný zubný kameň.

  • Správna technika čistenia zubov nám zabezpečí efektívnu ochranu našich ďasien pred zápalom, ktorý je taktiež spojený s nepríjemným zápachom dutiny ústnej,
  • Zubná niť a medzizubná kefka nám zabezpečia čistotu medzizubných priestorov od zbytkov jedla a zubného povlaku,
  •  Antiseptické ústne vody – ústne vody s účinkom proti baktériám pomáhajú udržiavať vaše ústa čisté a zdravé

 

Je veľmi dôležité, aby ste nemali nepretržite zapálené ďasná. Zápal sa totiž môže zhoršovať. V najťažších prípadoch dochádza k vypadnutiu zuba. Toxické látky vyplývajúce zo zápalu vám zároveň prenikajú do tela prostredníctvom krvi. Začať by ste mali návštevou dentálnej hygieny. Hygienik vám ukáže ako správne čistiť zuby, ako sa o zuby starať a v akom štádiu zápalu sú vaše ďasná. Je nutné pravidelné používanie zubnej nite a medzizubnej kefky, prípadne i jednozväzkový kefky. Pri takejto dôkladnej starostlivosti o zuby začne zápal a krvácanie ďasien postupne miznúť a oslabovať. Ak už je váš chrup v takom štádiu, že pri používaní medzizubnej kefky ďasná nekrváca, stačí používať medzizubnú kefku zhruba 1 až 2-krát za týždeň. Nemyslite si však, že zápal už úplne zmizol a že sa môžete vrátiť k slabšej starostlivosti o zuby. Nie je to tak. Dôkladná starostlivosť o zuby sa pre vás musí stať bežnou rutinou. Zvyknite si na ňu a nebudete ľutovať. Váš chrup bude zdravý a nebudete sa už nikdy trápiť krvácaním ďasien. Stojí to za to.