Fluoridácia zubov

Fluoridy sú pre zuby „ochranným štítom“ proti zubnému kazu

Aplikácia fluoridov na zuby z dôvodu posilnenia skloviny a ochrany pred zubným kazom je charakterizovaná ako fluoridácia zubov.

 

Pravidelná fluoridácia zubov pre zdravie chrupu

 

Fluoridy sa vyskytujú bežne v potravinách (čaj, víno, ryby,atď.). V obchodoch dostať fluoridovanú soľ, mlieko, v minulosti podstúpila fluoridácií aj voda. Častokrát to však nie je dostačujúca profylaxia pred zubným kazom. A tak sa začal fluór v podobe fluoridu sodného, cínatého či aminfluoridov pridávať do zubných pást, ústnych vôd či fluoridových gélov. Aby sme zabezpečili účinnú ochranu zubov v podobe fluoridov, je dôležitá pravidelnosť. Fluoridy sú obsiahnuté v zubných pastách dospelých aj detí. Pri deťoch je veľmi dôležité, aby sme používali čo najmenej pasty (ideálne množstvo je o veľkosti hrášku). Hrozí totižto nebezpečenstvo prehltnutia a možnej fluoróze (intoxikácia fluórom).

Je preukázané, že pravidelná aplikácia fluoridov v podobe pasty znižuje možnosť vzniku zubného kazu až o 30%. Pravidelná fluoridácia zubov môže byť preto veľkým prínosom pre zdravie vášho chrupu.

Fluoridovať je možné aj v zubnej ambulancii, kde sa využívajú obklady, gély či laky. Na trhu sú k dispozícií aj fluoridované žuvacie tablety, ktoré sú skvelou voľbou fluoridácie u detí a dorastu.