Určite ste už počuli od rôznych ľudí alebo čítali na rôznych stránkach ako dlho si máte umývať zuby a odporúčania sa často líšilo. Niekto tvrdí, že sú to 2 minúty, iný že stačí 45 sekúnd alebo že čistenia zubov nie je nikdy dosť. Treba si zuby drhnúť alebo máte byť k chrupu a ďasnám jemný? V nasledujúcom článku vám popíšeme a vyvrátime najčastejšie mýty o čistení zubov. Veríme, že vám tieto informácie prinesú úžitok a pomôžu k lepšej starostlivosti o chrup.
Mýty o čistení zubov
Čím tvrdšie čistím, tým viac vyčistím
Pri vyššom tlaku na zuby sa jemné vlákna zubnej kefky ohnú, a tak nečistíte nič, aj keď môžete používať správnu techniku čistenia. Okrem toho vyšší tlak kefky na zub môže spôsobiť nenávratné obrúsenie skloviny.
Ústa mám plné peny, teda zuby sú vyčistené
Práve z tohto dôvodu sa v poslednom čase začali vyrábať pasty s nižším obsahom látok tvoriacich penu. Samotná pasta alebo ústna voda nedokážu odstrániť zubný povlak, najdôležitejšie je mechanické vyčistenie zubnou kefkou.
Čím má kefka tvrdšie štetinky, tým lepšie čistí
Tvrdé štetinky sú vhodné pri umývaní kachličiek alebo špinavého riadu, nie však vašich zubov. Vyberajte si zubné kefky s jemnými, prípadne ultrajemnými štetinkami. Tvrdé vlákna obrusujú sklovinu, a tak vám môžu mechanicky poškodiť zub a odhaliť citlivý dentín. S tým úzko súvisí zvýšená citlivosť zubov, kazivosť zubov a ústup ďasien.
Nepoužívam zubnú kefku, ústna voda mi predsa baktérie „vyzabíja“
Povlak zubu je tvorený baktériami, ktoré sú naviazané na zubnú sklovinu. Ich odstránenie a „odlepenie“ zo zubnej skloviny je možné iba mechanickou cestou.
Zuby stačí čistiť 3 minúty
Čas pri čistení zubov nie je dôležitý. Nedá sa presne vykalkulovať jasná doba čistenia. Najdôležitejšia je kvalita. Čistíme dovtedy, kým zuby nie sú čisté, nie pre to, lebo je to viac ako tri minúty. Či sme zuby dostatočne vyčistili jednoducho zistíme tak, že si prejdeme jazykom po hornom aj dolnom zuboradí. Ak ešte ucítime (pozor na posledné stoličky), miesto dočistíme.