Citlivé zuby trápia 20 percent populácie. Ustúpené ďasno a odhalené zubné krčky sa prejavia nepríjemným pocitom či bolesťou pri kontakte so sladkým, studeným či teplým jedlom, prípadne studeným vzduchom.

Dôležité je poznať príčinu, ktorá môže byť rôzna. Či už nešetrné čistenie zubov, kedy sa mechanicky brúsi sklovina a odhalí sa citlivý dentín, ktorý je lokalizovaný pod ňou. Alebo je to chemickou eróziou, t. j. rozpustením skloviny  kyselinami sladkých nápojov či kyslého ovocia. Práve z tohto dôvodu je potrebné myslieť na to, aby sa po konzumácií týchto potravín nenarušila oslabená sklovina ešte aj mechanicky zubnou kefkou. S čistením zubov po jedle sa odporúča počkať aspoň 30 minút. Ďalšou možnou príčinou citlivých zubov je zubný kaz alebo nešetrné bieliace prípravky, ktoré taktiež môžu zub dráždiť.

 

Zmiernenie citlivosti zubov

 

citlivé zuby

Citlivosť zubov sa dá zmierniťodstrániť. Ako sme už spomínali, v prvom rade je dôležité odstrániť dráždivé elementy. Váš zubný lekár vám môže odporučiť zubnú kefku s jemnejšími vláknami alebo zubnú pastu vyvinutú špeciálne pre citlivé zuby a ďasná. (napríklad Crest Sensitive Enamel Shield, Crest ADVANCED Sensitive Relief alebo Crest PREMIUM Plus Sensitive a pod.).

Treba však myslieť na to, že zdravý zub reaguje na dráždivé podnety rýchlou bolesťou, ktorá však hneď po odstránení príčiny zmizne. Ak však pretrváva, môže to poukazovať na závažnejšie ochorenia zubov, ako je napríklad zápal zubnej drene.

Citlivosť sa zvyšuje s vekom a taktiež v tehotenstve, kedy dochádza k hormonálnym zmenám a zvýšenému krvnému toku.

Ak sa chcete citlivým zubom vyhnúť, šetrne si čistite zuby správnou technikou čistenia a používajte jemné zubné kefky a zubné pasty s nízkou abrazivitou. Dôležité je aj pravidelné používanie zubnej nite či medzizubnej kefky. Vyvarujte sa sladkým nápojom a príliš studeným či horúcim jedlám.