Správna technika čistenia zubov je dôležitá najmä preto, aby nedošlo k zbytočnému poškodzovaniu chrupu nesprávnym spôsobom čistenia zubov. Nesprávnou technikou čistenia si môžete zbytočne odkrývať zubné kŕčky alebo ničiť ďasná. Je dobré vedieť či je potrebné na kefku tlačiť alebo byť k zubom jemný. Tiež aké pohyby kefkou robiť, aby ste zuby vyčistili dostatočne od zubného povlaku a baktérií, ktoré sa v ňom nachádzajú. V tomto článku sa dozviete viac.

 

Ako správne čistiť zuby

 

správna technika čistenia zubov

Kefku držíme ako pero. Na zuby ju prikladáme čo najjemnejšie. Je vhodné používať elektrickú sonickú zubnú kefku (nie rotačnú), alebo mechanickú mäkkú kefku s rovnomerne laserovo zabrúsenými štetinkami. Kefku prikladáme pod uhlom 45° a jemnými krúživými pohybmi prečistíme oba zubné oblúky od predných zubov po zadné. Najprv po vonkajšej, a potom po vnútornej strane. Čistíme hlavne oblasť kŕčkov zubov. Časť vlákien kefky sa dotýka ďasna a druhá samotného zuba.

Ďalším vhodným spôsobom čistenia zubov je čistenie sťahovaním smerom od ďasna ku koncu zuba. Takýmto spôsobom očistíte každý zub. Sťahovaním odstránime zubný povlak z oblastí, v ktorých sa hromadí.

Po dôkladnom vyčistení je ešte vhodné použiť zubnú niť alebo medzizubnú kefku.